Calendar, 2-4 First Friday Art Gallery Openings | Calendar

Events

Bell-issimo — 12:10 p.m. 16-member ensemble of bell ringers, from 12 churches in Lincoln. Free, Saint Paul United Methodist Church, 1144 M St.

Community Action Gathering Place — 5 p.m. to 6 p.m. Monday to Sunday. Grab a take-out meal on the porch, 1448 E St.

Food Truck Fridays — Telegraph District, 11 a.m.-1 p.m., 20th and O streets.

“Why are you Anton? from the Lincoln Symphony Orchestra — 7:30 p.m. Performances by Anton Miller and Rita Pofiris; Edward Polochick, director, Lied Center for Performing Arts, 301 N. 12th St.

Entertainment

First Friday: Openings and art gallery events

People also read…

Burlington Antiques — 10:00 a.m.-6:00 p.m. Metro Gallery Antique Art Wall, 201 N. Seventh St.

Burkholder Project — 5-7 p.m. “Presence”, personal exhibitions of Erin Cross, Lorinda Rice and Albert Maxey, 719 P St.

County-City Art Exhibit Wall — 8 a.m. to 4:30 p.m. “Music for the Lips: Stories Through Art,” Pamela Conyers Hinson, 555 S. 10th St.

Constellation Studios— 6-8 p.m. “Selections from the Collection”, with Philip von Raabe, Christopher Stewart, Melanie Yazzie, Xu Bing, Akira Kurosaki, Pam Longobardi, Adele Henderson, Carol Summers, Lari Gibbons, Maureen Cribbs, Suzie Treinen, Rokeya Sultana, Patricia Hernandez, Kevin Garber, Isaiah Jones, Bob Nugent, Tanja Softic, Steven Sorman and Barbara Takenaga, 2055 West Street.

Foundry — 3-6 p.m. Joe Elliott, paintings, 211 N. 14th St.

Gallery 9 — 5-8 p.m. “Explorations in Glass & Paint,” featuring Gretchen Olberding and Bonnie Vodenal, 124 S. Ninth St.

Jakes Cigars & Spirits – 11am-2am “Eric Saxon: New Works (Inside Outside)”, with double-sided drawings, 101 N. 14th St.

Kiechel Art Gallery — 5-8 p.m. Contemporary artists Jenny Kruger, Keith Jacobshagen, Hal Holoun, Chad M. Olsen, Francisco Souto; American Regionalist artists Thomas Hart Benton and Grant Wood, 1208 O St.

International Quilt Museum — 4-7 p.m. “Paper-Fabric-Flesh”, “Bedtime Stitches”, Sally Mavor, “Diamonds are Forever” (third floor), The four floors are filled with quilts and artifacts, 1523 N. 33rd Street.

Lincoln Artists Guild Gallery — 6 p.m. to 8 p.m. Valentine Miniature Challenge Exhibition, 2634 N. 48th St.

Lux Center — 5 p.m. to 8 p.m. “All together now”, by Ben Venom; “In Relief”, by Katherine Wiese; “The Power of Dark Matter”, collection of prints; 2601 N. 48th St.

Subway Art Gallery — 5-7 p.m. Sarah Odum and Keith Roland, photography; live music, 1821 N St.

Noyes Art Gallery — 6-8 p.m. “Art & Jazz”, Connie Conner Haeffner, curator. Artists including: Telagio Babtista, Joseph G. Cameron, Sandy Carpenter, Ruth Langan, Eldon Schroder, Venus Thomas and Grant Ward; Live Jazz, 119 S. Ninth St.

Project 317 — 5-7 p.m. Joshua Redwine, photography, 317 S. 12th St.

Robert Hillestad Textile Gallery — Exhibition-competition 2022: “The United Stitches”, Dong Kyu Kim; “Scroll Set,” Astrid Bennett; “Agency 1”, Rosemary Meza-Des Plas, 1650 N. 35th St.

Sheldon Museum of Art — 4-7 p.m. Painting by Alma Thomas “Winter Pool”, Exhibitions: “The scene changes: Sculpture from the collection”, “Richard Diebenkorn: 41 drypoint engravings”, “Figurative painting”, etc., 12th and R streets.

Tug — 7-10 p.m. 2D-3D Media by Madeleine Marie LeMieux; live music, 116 N. 14th St., Studio 31.

WallSpace-LNK — 5-8 p.m. Working Class Heroes Photography Exhibit, 1624 S. 17th St.

Movies

Mary Riepma Ross Media Arts Center “Who are we” (NR), 5 p.m., 7:30 p.m., 10 p.m.; “Parallel Mothers” (R), 4:45 p.m., 7:15 p.m., 9:45 p.m., 313 N. 13th St.

Theater

Lied Center for Performing Arts, 7:30 p.m. Thursday through Saturday; 2 p.m. Sunday; $18, adults; $14, people aged 62 and over; $10, OLLI students and members, 301 N. 12th St.

“Bondages” – Nebraska Wesleyan Miller Lab Theater, 7:30 p.m. Friday-Saturday, 2 p.m. Sunday, 51st Street and Hunting Avenue. Tickets: nebrwesleyan.edu/theatre/current-season.

See more events and submit events for possible publication at JournalStar.com/calendar.

William E. Bennett